Blog Spark Media

0

Nasi klienci niejednokrotnie zgłaszają się do nas z prośbą o pomoc w podjęciu decyzji o wyborze CMS-a, na którym będzie oparta ich nowopowstająca firmowa strona internetowa. Najczęściej skupiają się oni na 2 bardzo popularnych, darmowych platformach: WordPressie i Drupalu, dlatego też akurat te CMS-y wzięliśmy pod uwagę pisząc ten krótki poradnik. Wybór nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza osoby niezaznajomione z tym zagadnieniem mogą poczuć się zagubione. Czym różnią się miedzy sobą poszczególne systemy? Który z nich najlepiej zaspokoi nasze potrzeby? Czym kierować się wybierając CMS? Takie pytania pojawiają się najczęściej. Odpowiemy na nie za pomocą tego artykułu.

WordPress
System ten przez wielu uważany jest za jeden z najprostszych w obsłudze. I tak jest w rzeczywistości. Początkowo WordPress wykorzystywany był głównie do prowadzenia blogów, jednak wraz z jego rozwojem i rozszerzaniem się bazy dostępnych modułów (oferujących niezliczone możliwości jego rozbudowy o kolejne funkcje) zaczął być postrzegany jak CMS z prawdziwego zdarzenia. Znajdujące się po lewej stronie menu nawigacyjne daje nam łatwy dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji systemu. Możemy m.in. zamieszczać posty, przesyłać pliki (np. zdjęcia), które później znajdą się na naszej stronie, zmieniać wygląd strony, instalować moduły i w prosty sposób nimi zarządzać (za pomocą widgetów).

WordPress – okno główne (Pobrano z http://codex.wordpress.org/images/thumb/c/ca/appearance-menus.png/510px-appearance-menus.png)

Jako przykład przydatnego modułu może posłużyć Contact Form 7 (http://wordpress.org/plugins/contact-form-7/), czyli formularz kontaktowy umożliwiający wysyłanie przez osoby odwiedzające stronę wiadomości (np. zapytań ofertowych) na zdefiniowany przez nas adres e-mail.

Contact Form 7 (Pobrano z http://ps.w.org/contact-form-7/assets/screenshot-1.png?rev=601076)

Innym ciekawym modułem jest rozbudowana galeria zdjęć NextGEN Gallery (http://wordpress.org/plugins/nextgen-gallery/). Daje ona dużą dowolność chociażby w kwestii wyboru sposobu przeglądania zdjęć na stronie.

NextGEN Gallery (Pobrano z http://s.w.org/plugins/nextgen-gallery/screenshot-1.png?r=846990)

Na moment pisania tego artykułu dostępnych jest ponad 29 000 pluginów dla WordPressa. Co bardzo ważne, wiele z nich jest darmowych.

Drupal
Prostota obsługi, to coś, co dla wielu jest najważniejszym kryterium przy wyborze systemu zarzadzania treścią strony. Firmy (zwłaszcza niewielkie) niezatrudniające programistów szukają rozwiązań, które są łatwe w opanowaniu i nie wymagają dużych nakładów finansowych i czasowych (potrzebnych chociażby na doszkalanie się w zakresie obsługi CMS-ów). W takiej sytuacji należy zrezygnować z Drupala. CMS ten przeznaczony jest dla osób, które posiadają dużą wiedzę programistyczną. Wynagrodzone to jest stopniem rozbudowania systemu. Za jego pomocą można stworzyć bardzo skomplikowane i zaawansowane strony (np. portale internetowe), dość powiedzieć, że strona na tej platformie zbudowana jest chociażby strona internetowa Białego Domu.

Drupal (Pobrano z: https://drupal.org/files/Welcome%20to%20My%20Drupal%207%20Site%20|%20My%20Drupal%207%20Site_1263714155192.png)

Drupal oferuje zaawansowane możliwości do tworzenia własnych modułów (jest też duża baza gotowych pluginów, jednak niewiele z nich posiada polską wersję językowa, co dla niektórych może stanowić dodatkowy problem), zarzadzania wyglądem strony, czy administrowania różnego rodzaju treściami (jak chociażby podcastami). Takie bogactwo funkcji wiąże się jednak ze sporym obciążeniem dla serwerów, co wraz z wcześniejszymi argumentami skłania do zadania sobie prostego pytania: Czy moja strona aby na pewno będzie wymagała aż tak zaawansowanego CMS-a?

Podsumowując, można stwierdzić, ze WordPress w większości przypadków będzie idealnym rozwiązaniem jako CMS dla strony internetowej dla firmy. Oferuje on szeroką gamę rozwiązań i dodatków, które w zupełności wystarcza do stworzenia serwisu, który będzie spełniał nasze wymagania. A co nie mniej ważne jest on łatwy w obsłudze i możliwy do opanowania w relatywnie krótkim czasie. Jeśli jednak celujemy w bardziej zaawansowane rozwiązania i nasza strona ma być oparta o skomplikowane rozwiązania powinniśmy skierować swój wzrok ku Drupalowi. Na poznanie go będzie trzeba włożyć więcej czasu, ale jego bogactwo i możliwości jakie ze sobą niesie w zupełności nam to zrekompensują.
Agencja reklamowa Spark Media oferuje możliwość tworzenia stron internetowych z użyciem obu opisanych wyżej CMS-ów. Co więcej, tworzymy do nich dedykowane moduły, dzięki czemu Państwa serwis będzie idealnie dopasowany do Państwa oczekiwań.

Wyślij nam zapytanie i zobacz, co możemy zrobić dla Ciebie. Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń
Skontaktuj się ze SPARK MEDIA